Halı-kilim sanatı ile koyunun ehlileştirilmesi, göçebe hayatın şartlarından dolayı çadırların içinin döşenmesi ve çadır için gereken keçenin elde edilmesi arasında yakın bir ilişki vardır.


Tarihçelere göre Altay bölgesindeki bir yer adından dolayı "Afanasyevo kültürü" denilen kültür alanında, hayvan yetiştiren atlı göçebelerin, göç ederken, yük taşıyan hayvanlarca taşınabilecek, kolay nakledilebilen çadırlara ve çadır eşyalarına ihtiyaç vardı. Uhlemann'a göre halıcılığın asıl vatanın tam kuru step bölgeleri olduğunu, klimatik hususiyetler de ortaya koyar... step kuşağının en karakteristik göçebe kavimleri Türk kavimleri olduğu için, halı yapımı ve yayımı bakımından oynadıkları rolün en büyük olduğu yolundaki düşünceler de doğaldır. Türkler koyunların yünlerinden keçeler yapmışlar ve koç başlarını da keçelerine, kilimlerine-halılarına vb. damga olarak işlemişlerdir. Kazakistan'daki Kazak Türkleri'nin hâlâ keçeden ayakkabı-çizme yaptıklarını ve üzeri koç başlı nakışlarla işlenmiş keçeleri, bütün Türk cumhuriyetlerinde görmek mümkündür.


Halı, Türk Tarihi ile şekillenmiştir


Halı ve halıcılığı bir sanat dalı olarak düşünen ve çalışmalarında buna önem veren Şerare Yetkin, "Türklerin geleneksel sanatı olan halı, sanat tarihimizde haklı olarak seçkin bir yere sahiptir" diyor. Türk halı sanatının Türk tarihi içinde şekillenerek bugünkü haline geldiğini belirten Yetkin, dergimize yaptığı açıklamada, "Halıya dokuma sanatı içinde karakterini veren düğümlü teknik, ilk kez Orta Asya'da Türklerin bulunduğu bölgelerde ortaya çıkmış, gelişimini Türklerle sürdürmüş ve tüm İslam dünyasına Türkler tarafından tanıtılmıştır. Bu geleneksel sanatımızın varlığından, sağlam tekstil motifleri ve düğüm tekniği ile günümüzde de söz edebiliriz. Türk halısının bu teknik özellikleri, düzenli ve sürekli gelişmesinin en büyük dayanağı olmuştur. Düğümlü halıların çok uzun bir geçmişi vardır. Bulgular, düğümlü halının ilk kullanıldığı yerin Orta Asya olduğunu göstermektedir. Türk düğümü tekniği (Gördes düğümü) ile yapılmış olması, Türk halı sanatının geleneksel tekniğinin çok eski bir geçmişe dayandığından kaynaklanıyor.

Bunları biliyor musunuz?

 • Alkol Lekesi Nasıl Çıkartılır?
  Şampuanlayınız sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.
 • Ayakkabı Boyası
  Önce tiner, sonra beyaz ispirto ile silip şampuanlayınız.
 • Çikolata, karamel ve tatlı lekesi
  Ilık su ile veya suya %5 amonyak ilave ederek tampon yapınız.
 • Çay lekesi
  Leke şampuan ile çıkmaz ise, beyaz ispirto ile veya %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile tampon yapınız.
 • Mum lekesi
  Leke üzerine emici kurutma kağıdı koyup ılık ütü ile geçiniz. Perkloretilen ile tampon yapıp şampuanlayınız.
 • Alkol lekesi
  Şampuanlayınız, sonra beyaz ispirto ile tampon yapınız.
 • Mürekkep lekesi
  Kurutma kağıdı ile iyice kuruttuktan sonra %30 beyaz ispirto %70 su karışımı ile tamponlayıp, şampuanlayınız. Saf limon suyu da iyi sonuç verir.
 • Katran, makina yağı ve fuel oil lekeleri
  Halıya yağ döküldüğünde ilk önce yağın fazlası temiz bir bez veya kağıt havlu peçete ile emdirilmelidir. Leke oluşmaması için kullanılan bezin beyaz olması gereklidir. Yağın az bulunan kısmından yoğun olduğu yere doğru bastırarak fazlalığı emdirilir. Bu sırada lekenin daha çok yayılmaması için kesinlikle ovulmamalıdır.
HAKKIMIZDA